Learn to Milk

Learn to Milk

Category:

$20.00

Availability:

In Stock

Compare
Description :

Always wanted to learn how to milk an animal?  Meet our milking team, learn about the care of the goats and milk and learn how to hand milk a goat.  We will coach you and give you some hands on practice with one of our goats. Available during daily milking.  $20/person, no minimum.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Learn to Milk”

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also like

    In-Depth Farmer Tour (2 hours)

    0 out of 5

    Cheese from Start to Finish

    0 out of 5
    $250.00

    Learn all the steps and make your own Chèvre or Mozzarella cheese!
    This experience will take place over 2 or so hours.  Sample your finished product! Great for older kids through adults.  $250 for 1-8 people.

    Animal Care & Feeding Tour

    0 out of 5
    $25.00

    Yes You Can Can!

    0 out of 5
    $250.00

    Help with the harvest of the day and then head into the farmhouse kitchen for hands on processing of the day’s delights, and initiate or upgrade your dehydrating or canning skills. Take home the fruits of your labor. $250 for 1-8 people for fruit canning class.

    Schedule early for a multi-day, fill-your-pantry option. (Times and prices can vary depending on the number and types of products you wish to make.)

Member Login
Welcome, (First Name)!

Forgot? Show
Log In
Enter Member Area
My Profile Not a member? Sign up. Log Out
Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping
X